URBANIZACIJA - Ravni Kotari: urbanizacija i promjene krajolika u sjevernoj Dalmaciji
NAZIV PROJEKTA: URBANIZACIJA- Ravni Kotari: urbanizacija i promjene krajolika u sjevernoj Dalmaciji / Ravni Kotari: Urbanization and Landscape Change in Northern Dalmatia (URBANIZATION)
FOND: Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ)
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 53.335,32 EUR
INTENZITET POTPORE: 100 %
ULOGA NA PROJEKTU: Nositelj
SASTAVNICA: Odjel za arheologiju
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 20.03.2017 - 19.03.2020
TIP PROJEKTA: Znanstveni
KRATKI OPIS PROJEKTA: Gradovi su danas dominantan faktor u globalnim promjenama okoliša, no kao dugotrajan proces urbanizacija je imala značajnu ulogu u oblikovanju krajolika i okoliša tijekom tisućljeća, efektivno stvarajući kulturne krajolike. Ova činjenica otvara prostor arheologiji da značajno doprinese suvremenim urbanim i ekološkim pitanjima, usput generirajući međukulturalno znanje o procesu urbanizacije u širokom vremenskom okviru od kasne prapovijesti pa sve do suvremenog doba. Iako taj proces na prostoru istočnog Jadrana traje već nekoliko tisućljeća, on nije ni približno dovoljno rasvijetljen. Čak i Ravni Kotari, smješteni u zaleđu Zadra, tijekom antike nedvojbeno najurbaniziranija istočnojadranska regija, tek trebaju dobiti značajniju arheološku pažnju usmjerenu k istraživanju razvoja urbanizacije te njezina utjecaja na lokalne i regionalne promjene u krajoliku. Predloženi projekt je interdisciplinarne prirode te kombinira arheološka iskopavanja i analize s povijesnim i arhivskim istraživanjima, teritorijalnim studijama, bioarheološkim ispitivanjima, znanostima o okolišu, a sve da prouči proces urbanizacije i transformacije prostora Ravnih Kotara kroz vrijeme. Veći dio terenskih istraživanja će se odvijati na arheološkom lokalitetu Nadin-Gradina. Tamošnja situacija će se komparirati s poznatim podatcima vezanima također uz prostor Ravnih Kotara, ali i čitave istočne obale Jadrana zbog jasnije kontekstualizacije urbanog razvoja i promjena praćenih tijekom zadnja 3 tisućljeća. S obzirom na odličnu očuvanost arheološkog zapisa i naseobinsku aktivnost u trajanju od gotovo 2 500 godina, lokalitet Nadin-Gradina pruža odličnu mogućnost za istraživanje odnosa između pojedinih faza urbanog rasta i opadanja te širih promjena krajolika i okoliša. Rezultati projekta će proširiti znanje o dinamici razvoja kulturnog krajolika na istočnoj obali Jadrana te upotpuniti globalnu raspravu o urbanizaciji i promjenama krajolika kroz sva razdoblja ljudske povijesti.
CILJEVI PROJEKTA:
Kao višegodišnje zamišljen poduhvat s fokusom na istraživanju višetisućljetne urbanizacije, promjene krajolika i klime, predloženi projekt nastoji riješiti niz sveobuhvatnih i međusobno povezanih pitanja:
- S obzirom na direktne veze između ljudi i okoliša postoje li na primjeru Gradine Nadin jasno vidljive promjene u gospodarskim strategijama i iskorištavanjima resursa (poljoprivreda, stočarstvo, obrada resursa, specijalizacija rada i dr.) te koje je od zabilježenih promjena moguće vezati uz klimatske promjene, npr. rimskog i srednjovjekovnog klimatskog optimuma te također srednjovjekovnog malog ledenog doba.
- Na koji se način faze degradacije naselja ili njegova napuštanja odražavaju u arheološkom zapisu i kako se odnose prema širim promjenama u okolišu i krajoliku?
- Na koji način arheološki zapis reflektira promjene u prostornoj organizaciji i populaciji naselja u Nadinu, posebno u vremenskom razdoblju od željeznog doba do kasne antike, a potom i kasnije tijekom kasnog srednjeg vijeka za vrijeme okupacije naselja od strane Venecije i Osmanskog Carstva?
- Kako je lokalna populacija odgovarala na kulturne i ekonomske impulse globalnog predznaka, prisutnost stranih sila i promjene krajobraza?
Dugotrajna naseljenost Gradine u Nadinu pruža izvrsnu priliku za istraživanje veze između faza urbanog rasta i degradacije značaja naselja tijekom vremena, kao i širih promjena krajolika i okoliša. Štoviše, integritet arheološkog zapisa omogućiti će spoznavanje i razumijevanje promjena planimetrije, društvene organizacije, gospodarskih strategija, prehrane i zdravlja populacije, kao i podataka vezanih uz kronologiju, urbanu formu, prostornu organizaciju i lokalnu kulturnu tradiciju. Važno je istaknuti da ovo istraživanje naglašava dugoročnu urbanizaciju i promjene krajolika, prepoznajući važnost integriranja skupova podataka iz različitih disciplina u mnogim vremenskim fazama s raznim manifestacijama materijalne kulture. Rezultati će ponuditi perspektive o suvremenim pitanjima održivosti i upravljanja resursima s kojima je zadarska regija danas suočena i doprinijeti još šire, na globalnoj razini, komparativnoj raspravi o višetisućljetnom procesu urbanizacije.
PARTNERI: University of Maine, Anthropology Department & Climate Change Institute; State University of New York, New Paltz, Department of Anthropology; Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Više o projektu možete saznati ovdje: