EcoEcho - Ecological Echoes of Biokovo's Prehistory
NAZIV PROJEKTA: EcoEcho - Ecological Echoes of Biokovo's Prehistory
IZVOR FINANCIRANJA: EU-CONEXUS (seed funding)
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 9.233,14 EUR
PRORAČUN ZA SVEUČILIŠTE U ZADRU: 4.400,00 EUR
INTENZITET POTPORE: 100 %
ULOGA NA PROJEKTU: Nositelj
SASTAVNICA: Odjel za povijest umjetnosti
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1. siječnja 2024. - 1. siječnja 2025.
KRATKI OPIS PROJEKTA: Prostor planine Biokova u znanstveno-istraživačkom smislu još je uvijek terra incognita. Bogato razvedeni krški reljef, strme gole stijene, česte zimske bure i topla i suha ljeta rezultirala su surovim ali i samoodrživim uvjetima življenja još od prapovijesnih vremena. Taj najraniji period obuhvaća kompleksne kulturološke fenomene od formiranja Cetinske kulturne grupe pa do definiranja zajednica koje grčki putopisci i moreplovci Jadranom u svojim periegezama i periplima nazivaju Bulinima, Nestejcima i Manijcima. Projektni prijedlog zasniva se na teorijskom modelu po kojem Cetinska kultura predstavlja široko rasprostranjeni međukomunikacijski kulturni obrazac. S obzirom na taj model, postavlja se hipoteza da biokovski „Cetinjani“ imaju ključnu ulogu u međukulturnom povezivanju i obrascima razmjene, te da je njihov način organizacije, proizvodnje i trgovine primjer samoodrživosti ekološkog životnog sustava. Odgovor na istraživačku hipotezu postići će se interdisciplinarnim metodološkim pristupom i suradnjom stručnjaka iz područja arheologije, povijesti umjetnosti, geografije i antropologije. Planirane su četiri osnovne skupine aktivnosti, a to su muzejski i terenski rad, diseminacija rezultata istraživanja te popularizacija projekta.
CILJEVI PROJEKTA: Primjenjujući planiranu istraživačku metodologiju s dobro organiziranim zajedničkim radom istraživačkog tima, ispunit će se šest podciljeva koji čine okosnicu projektnih aktivnosti. To su: 1. Odrediti naseobinske elemente biokovskih prapovijesnih zajednica; 2. Odrediti utjecaj geomorfoloških karakteristika na naseobinske obrasce; 3. Rekonstruirati svakodnevni život biokovskih prapovijesnih zajednica; 4. Odrediti među-komunikacijski kulturni model; 5. Diseminirati rezultate projekta; 6. Popularizirati projekt. Ovakvim planiranjem cilj je dokazati kako naseobinski obrasci, način privređivanja i iskorištavanje prirodnih resursa te ishrana biokovskih prapovijesnih zajednica predstavljaju idealan tip samoodrživog načina života bez degradacijskih i invazivnih promjena u okolišu. Time će biti ispunjen krovni projektni cilj, a rezultati projektnog zadatka poslužiti će kao poligon za razvoj budučih istraživačkih projekata s međunarodnim suradnjama.
PARTNERI: Tehničko sveučilište građevinarstva u Bukureštu (Odjel za geodetstvo i katastar; Geodetski fakultet), Jugoistočno tehničko sveučilište (Tehnološki institut Waterford)
Više o projektu možete saznati ovdje: