Rekonstrukcija zgrade bivše vojarne na otoku Molatu

NAZIV PROJEKTA: Rekonstrukcija, dogradnja i opremanje zgrade na Molatu za potrebe programa Arhipelogos Sveučilišta u Zadru
UKUPNA PROCIJENJENA VRIJEDNOST PROJEKTA: 34.348.000,00 HRK
ULOGA NA PROJEKTU: Nositelj
SASTAVNICA: Centar za projekte, znanost i transfer tehnologija
TIP PROJEKTA: Infrastrukturni – rekonstrukcija, obnova i dogradnja objekta
STATUS PROJEKTA: U pripremi za financiranje

KRATKI OPIS PROJEKTA:  U sklopu programa Arhipelogos u pripremi je projekt rekonstrukcije, dogradnje i opremanja zgrade nekadašnje vojarne na otoku Molatu. Sveučilištu u Zadru je predmetnu zgradu na Molatu dodijelilo Ministarstvo državne imovine Ugovorom o prijenosu prava vlasništva 2021.g. Riječ je o obnovi i korištenju brownfield lokacije koja ima lokalno obilježje odnosno predstavlja projekt koji je pretežito namijenjen lokalnom stanovništvu i zadovoljavanju potreba Sveučilišta u Zadru te Grada Zadra u smislu osiguranja koristi za zajednicu u cjelini.

U smislu održivog razvoja  projekt direktno utječe na smanjenje  površine neobnovljenih brownfield područja na području Grada Zadra, i to u naseljenom otočnom području, te isti  integrira načela održivog razvoja i nediskriminacije prema razvojnim ciljevima. Rješava se pitanje problematičnog objekta koji je zapušten i opasan za prolaznike. Projekt predstavlja ostvarenje prve faze programa Arhipelogos čija je osnovna ideja sinergijsko povezivanje akademske s lokalnom zajednicom s ciljem istraživanja i revitalizacije otočnog prostora. Sveučilište u Zadru i Grad Zadar formalizirali su suradnju na provedbi programa Arhipelogos potpisivanjem Sporazuma o suradnji na ostvarenju istraživačkoga, edukativnog i tehnološkog programa Arhipelogos.

Zgrada može osigurati smještaj za 53 osobe u četiri 2-krevetne sobe, jedanaest 3-krevetnih i tri 4-krevetne sobe što predstavlja idealan prostor za održavanje terenske nastave tijekom akademske godine i održavanje ljetnih škola i konferencija iz područja prirodnih znanosti i tehnologije u okviru sljedećih odjela Sveučilišta, uključujući ali ne ograničavajući se na:

• Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu
  • Odjel za geografiju
  • Odjel za arheologiju
  • Pomorski odjel
  • Centar za istraživanje krša i priobalja
  • Centar za interdisciplinarno istraživanje mora i pomorstva.

U smislu do sada izloženih strategijskih odrednica razvoja Sveučilišta u Zadru projektom Arhipelogos objekt određen kao brownfield lokacija koristiti će namjeni visokog obrazovanja i kao dislocirana istraživačko-obrazovno središte s istraživačkim laboratorijima i eksperimentalnim poligonima.

Financijska sredstva namijenjena izradi tehničke dokumentacije za obnovu i dogradnju nekadašnje vojarne u uvali Lučina dodijelili su Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Grad Zadar, te je u tijeku postupak ishođenja građevinske dozvole.